Srebro. Jeden z metali szlachetnych cenionych w jubilerstwie. Przez wieki używane jako środek płatniczy w postaci monet, obok złota i miedzi. Dzięki swoim właściwościom, powalającym je w łatwy sposób kształtować znalazło szerokie zastosowanie w jubilerstwie do produkcji ozdób, naczyń i sztućców. Przez wieki srebro było wyznacznikiem bogactwa, na które mogli pozwolić sobie nie tylko najbogatsi, ale i średniozamożne mieszczaństwo. Często pojawiało się na dworach i ucztach szlacheckich, a także wśród bogatych kupców i mieszczan. W przyrodzie występuje rzadko w postaci rodzimej, częściej pozyskiwane jest przy okazji wydobycia innych rud np. miedzi czy ołowiu.
Srebro współczesne wykorzystanie.
Szerokie zastosowanie znajduje srebro we współczesnej technice. Posiadając jedne z najlepszych właściwości przewodzących prąd nawet w postaci utlenionej sprawia, że wykorzystywane jest w wielu dziedzinach związanych z energetyką czy elektroniką. Moda na bycie „EKO” i związany z tym wzrost zainteresowania panelami słonecznymi i własną produkcją prądu wzmacniają popyt na srebro. Szerokie zastosowanie znajduje także przy produkcji wysokiej jakości luster i zwierciadeł dzięki wysokim współczynnikom odbicia światła. Znane od starożytności właściwości bakteriobójcze srebra, wykorzystywane są w medycynie przy produkcji narzędzi chirurgicznych i elementów sprzętów medycznych. Nowe zastosowanie dzięki współczesnej technice zyskuje w przemyśle odzieżowym. Coraz lepiej, wraz ze wzrostem popularności zdrowego stylu życia i wszelkiej maści sportów , sprzedają się ubrania sportowe zawierające lub pokryte związkami srebra zapobiegającymi rozwojowi bakterii i powstawaniu przykrego zapachu.
Srebro jako inwestycja długoterminowa.
Przez ostatnie miesiące zaobserwować można zwiększone zainteresowanie srebrem jako instrumentem finansowym. Znaczny wzrost wartości srebra wyrażonym w dolarach za uncję związany jest z niepewną sytuacją na rynkach finansowych i kształtuje się obecnie na poziomie około 27 dolarów. W ostatnich dniach widać korektę po znacznych wzrostach. Opłacalność lokowania środków finansowych w srebro jako inwestycję długoterminową obarczona jest ryzykiem i zależy od rozwoju sytuacji gospodarczej i ewentualnych reperkusjach ekonomicznych wiosennego lock-downu, oraz ewentualnej drugiej fali pandemii.
Kupiłem srebra za 10 tys, zobaczymy ile na tym zarobię.
Szkoda inwestować w srebro lepszym rozwiązaniem jest złoto, daje o wiele większe zyski.